Smíchologie pro veřejnost

 

Vycházíme ze školy zakladatele jógy smíchu Dr. Madana Katarii, který také založil první klub smíchu a integroval různé přístupy ve využití smíchu pro péči o zdraví a osobní rozvoj. Inspiruje nás i řada dalších osob a přístupů, které se smíchem, radostí, štěstím, hravostí přímo nebo nepřímo zabývají a jógu smíchu doplňujeme i s dalšími přístupy a technikami.

 

MOJE AKTUÁLNÍ AKTIVITY PRO VEŘEJNOST NAJDETE ZDE

 

AKTUÁLNÍ AKTIVITY JÓGY SMÍCHU PRO VEŘEJNOST MÝCH ŽÁKŮ A KOLEGŮ NAJDETE ZDE

 

Co je jóga smíchu

V józe smíchu jsou kombinovány hravé aktivity navozující smích prokládané hlubokým dýcháním. To přináší více kyslíku do našeho těla a mozku, což v nás vytváří pocit zdraví a energie. Smích má kromě mnoha pozitivních vlivů na naše tělesné zdraví i schopnost zvyšovat naši odolnost vůči negativním myšlenkám a emocím a vede nás ke spirituální přirozenosti. Pomáhá nám rozvíjet takové postoje jako odpuštění, velkorysost, mírumilovnost, soucit, vzájemné ocenění a vstřícnost. Přínosy smíchu jsou prokázány na úrovni fyzického, mentálního, emocionálního i sociálního zdraví.

 

Klub smíchu

Klub smíchu vychází z tradice klubů smíchu tak jak jógu smíchu začal její zakladatel Dr. Madan Kataria provozovat v Indii. Setkání trvají obvykle 120-180 minut a provádí se venku (nejčastěji v parku) či uvnitř, po krátkém rozcvičení se smějeme. Klubu smíchu se obvykle účastní více instruktorů jógy smíchu, kteří postupně vedou skupinu a je určen především všem, kteří již mají alespoň jednu zkušenost s jógou smíchu, protože nic nevysvětlujeme. Klub smíchu se koná na různých místech. Výstupné je obvykle dobrovolné. 

 

PROGRAM: "cvičení" jógy smíchu

 

Cesta smíchu

Je vlastně úvodem do jógy smíchu a je tedy určený především těm, kteří jógu smíchu nikdy nevyzkoušeli. Cesta smíchu se obvykle koná ve Studio Pro, Polská 6, Praha 1 - Vinohrady a to obvykle ve večerních hodinách. Délka je přibližně 180 minut + přestávky. Výstupné je 350Kč na osobu.

 

PROGRAM: Městská dekomprese, stavění židlí :o) Představení jógy smíchu a programu. Rozcvičení. Smíchocviky. Přestávka. Meditace smíchu. Relaxace. Tanec smíchu. Posezení.

Škola smíchu - Staňte se instruktorem/kou jógy smíchu

Seminář je určen pro všechny, kteří chtějí založit Klub smíchu nebo chtějí nějak využívat jógu smíchu ve své práci, pro svůj osobní rozvoj či jen tak pro zábavu, případně může být seminář i vhodný jako dárek. Seminář je obzvláště vhodný pro všechny, kteří jsou ve fyzickém, mentálním nebo emocionálním stresu či jsou ohroženi syndromem vyhoření nebo s takovými lidmi pracují. Seminář je vhodný zvláště pro pracovníky pedagogických, pomáhajících a dalších podobných profesí, kteří pracují s lidmi. Cena za víkendový seminář je 3 900,-Kč.

 

PROGRAM:Cvičení jógy smíchu a meditace smíchu ve skupině. Koncept a filozofie jógy smíchu. Fyzické, mentální, emoční a spirituální přínosy jógy smíchu. Kontraindikace jógy smíchu. Historie terapie smíchem, humorem a jógy smíchu. Fyziologie a psychologie smíchu. Tleskání, protahování a dýchání v józe smíchu. Základní cvičení jógy smíchu. Jak vytvářet svá vlastní cvičení. Role instruktora jógy smíchu. Základní body účinného setkání jógy smíchu. Meditace smíchu a ukotvující techniky. Jóga smíchu v různých kontextech. Jóga smíchu sám/a se sebou. Jak založit a vést Klub smíchu. Trénink vedení setkání jógy smíchu. Závěrečný ceremoniál předávání certifikátů, skupinové foto, rozloučení. 

 

Mistrovství ve smíchu

Soutěže v humoru a komice mají jistě dlouhou historii, soutěže ve smíchu nepoměrně kratší. Hlavním inovátorem v této oblasti je kanadský žurnalista, režisér a smícholog Albert Nerenberg, který přišel s myšlenkou Mistrovství ve smíchu. Mistrovství ve smíchu svým hravým a přátelským charakterem vlastě popírá samotný smysl konkurence a soutěže a nelze ho brát zcela „vážně“. „Soutěž“ ve smíchu prohlubuje naši schopnost vyjadřovat pozitivní emoce a stává se tak pro zdraví velmi prospěšným sportem. Smějí se nejen vybraní soutěží, ale samozřejmě i publikum.

 

Pozitivní vliv smíchu na mentální, fyzické i emocionální úrovni už byl totiž potvrzen v mnoha výzkumech po celém světě. Smích také prospívá našim sociálním dovednostem a dobrým vztahům. Hlavním cílem mistrovství je aby se svět stal o trochu více klidným, láskyplným a přátelským místem, kde si lidé společně dokáží užít zábavu. 

V tuto chvíli již proběhlo Mistrovství ve smíchu ve více než 15 zemích (Kanada, USA, Japonsko, Česká republika, Rakousko, Slovinsko, Francie, Velká Británie, Irsko, Skotsko) v některých z těchto zemí již opakovaně. Mistrovství ve smíchu probíhá obvykle na lokální či národní úrovni, lze však povolit i účast zahraničních soutěžících a soutěž má potom mezinárodní charakter. Mistrovství lze také realizovat jako aktivity pro uzavřenou skupinu, například v rámci firem, organizací či v rámci různých festivalů a dalších eventů. Mistrovství ve smíchu lze označit názvem, který bude pro danou aktivitu nejvhodnější.

 

Smíchologie na cestách

Ochutnávky jógy smíchu a vystoupení na festivalech a dalších akcích všeho druhu v České a Slovenské republice a v zahraničí

 

Mezinárodní den smíchu

setkání u příležitosti Mezinárodního dne smíchu, který bývá vždy první neděli v květnu 

 

Smějeme se s .... 

Speciální projekty zaměřené na využití jógy smíchu a další související aktivity určených pro speciální skupiny, které smích nejvíce potřebují a které ho (možná) nemají dostatek (např. např. s dětmi v dětských domovech, handicapovanými, seniory, pacienty se závažnými onemocněními, např. s onkologickými, artritickými či diabetickými onemocněními, s AIDS, o lidi po úrazech či onemocnění mozku, nebo po větších komplexních úrazech a také v nízkoprahových centrech, centrech integrace, hospicech, centrech pro uprchlíky nebo ve vězeních, lidmi v povoláních kde je extrémní stres apod.). 

 

Seminář nesmyslné komunikace (v přípravě)

 

Cesta vnitřního klauna (v přípravě)

 

Ponořeni do smíchu (v přípravě)

 

Nudná konference 

 

 a mnoho dalších aktivit ...